1 tipo ir 2 tipo diabetas: koks skirtumas?

maždaug 1 iš 10 žmonių serga cukriniu diabetu . Yra keturi diabeto tipai: prediabetas, 1 tipo, 2 tipo ir gestacinis diabetas. Žmonėms, sergantiems prediabetu arba gestaciniu diabetu (diabetu nėštumo metu), kyla rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. 2 tipo diabetas yra daug dažnesnis nei 1 tipo diabetas, tačiau svarbu žinoti skirtumą, jei yra didesnė rizika susirgti bet kokio tipo diabetu. Šiame straipsnyje aptarsime skirtumus ir panašumus tarp 1 tipo ir 2 tipo diabeto.

Diabeto priežastys

1 tipo diabetas (cukraligė)

Žmogaus organizmui reikia insulino, kuris gaminamas kasoje. Insulinas padeda ląstelėms gauti cukraus kiekį kraujyje ir panaudoti jį energijai. Kai nėra insulino, cukraus kiekis kraujyje lieka kraujyje, o ne patenka į ląsteles, todėl padidėja cukraus kiekis kraujyje ir atsiranda rimtų sveikatos komplikacijų bei žalos organizmui.

„1 tipo cukrinis diabetas suserga tada, kai žmonės negamina pakankamai insulino; tai įvyksta dėl insuliną gaminančių kasos beta ląstelių sunaikinimo. Dauguma atvejų yra autoimuniniai, o tai reiškia, kad jūsų kūnas atakuoja ir sunaikina kasos ląsteles, gaminančias insuliną, todėl jūs nepagaminsite tiek daug insulino.

Kodėl organizmas atakuoja savo ląsteles? Tyrėjai šiuo metu vis dar nėra visiškai tikri. Trigeris, pvz., viruso poveikis, gali sukelti ataką prieš kūno ląsteles, o tai gali sukelti 1 tipo diabeto vystymąsi. 

2 tipo cukrinis diabetas

Aukštas cukraus kiekis kraujyje yra labai rimta problema. Tai kenkia kūnui ir gali sukelti kitų sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, inkstų ligas ar regėjimo praradimą. Galite grįžti į pradinį puslapį ir pasižiūrėti parduotuvę

Neaišku, kada kai kurie žmonės turi atsparumą insulinui, tačiau mokslininkai mano, kad gali prisidėti genetiniai veiksniai, aplinkos veiksniai ir gyvenimo būdo veiksniai (įskaitant antsvorį ir mažą aktyvumą).

2 tipo cukriniu diabetu dažniausiai serga suaugusieji, kadaise jis buvo vadinamas suaugusiųjų diabetu. Tačiau dabar kai kuriems vaikams diagnozuojamas 2 tipo diabetas. Jis taip pat vadinamas „nuo insulino nepriklausomu diabetu“, kuris taip pat yra netikslus, nes kai kuriems pacientams tam tikru momentu gali prireikti insulino diabetui gydyti.

1 tipo ir 2 tipo diabeto priežastys

1 tipo diabetas 2 tipo cukrinis diabetas
Autoimuninė liga, kai organizmas atakuoja beta ląsteles kasoje, sustabdydamas arba sumažindamas insulino gamybą.
Ląstelės netinkamai reaguoja į insuliną dėl atsparumo insulinui. Kasa ir toliau gamins daugiau insulino, tačiau ji veiksmingai nereguliuos cukraus kiekio kraujyje.

Paplitimas Lietuvoje

1 tipo diabetas

Iš visų suaugusiųjų, sergančių cukriniu diabetu, tik 5% šių žmonių serga 1 tipo cukriniu diabetu, todėl juo sergama rečiau nei 2 tipo cukriniu diabetu. 

2 tipo cukrinis diabetas

Dažniausia diabeto forma yra 2 tipo cukrinis diabetas, o 90–95 %  suaugusiųjų serga 2 tipo cukriniu diabetu. Diabeto paplitimas didėja su amžiumi. Vyrų ir moterų paplitimo lygis yra maždaug toks pat.

Cukraliges simptomai

Kai kurie 1 ir 2 tipo diabeto simptomai sutampa. Šie simptomai apima: 

  • Dažnas šlapinimasis, ypač naktį
  • Didelis troškulys ar alkis
  • Nepaaiškinamas svorio kritimas
  • Neryškus matymas
  • Nuovargis
  • Sausa oda
  • Lėtai gyjančios žaizdos
  • Dažnesnės infekcijos dėl susilpnėjusios imuninės sistemos 
insulino injekcija

1 tipo diabetas

1 tipo diabeto simptomai dažnai pasireiškia per kelias savaites ar mėnesius ir gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. 1 tipo cukrinis diabetas turi aukščiau išvardytų simptomų, be skrandžio skausmo, pykinimo ar vėmimo. Simptomai gali būti sunkūs net ankstyvosiose stadijose. Jei pastebėjote simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes šios sveikatos problemos gali būti mirtinos.

2 tipo cukrinis diabetas

2 tipo diabeto simptomai apima visus aukščiau išvardytus simptomus, taip pat rankų ar kojų dilgčiojimą ar tirpimą . Šie simptomai atsiranda laikui bėgant, todėl gali prireikti ilgiau, kol juos pastebėsite. Kitais atvejais simptomai gali būti nepastebėti. Dėl šios priežasties labai svarbu reguliariai tikrintis cukraus kiekį kraujyje, jei turite kokių nors rizikos veiksnių: antsvorio, šeimos narių, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, vyresniems nei 45 metų amžiaus ar maža fizinį aktyvumą. 

1 tipo diabetas 2 tipo cukrinis diabetas
Dažnas šlapinimasis, ypač naktį Didelis troškulys ar alkis Nepaaiškinamas svorio kritimas Neryškus matymas Nuovargis Sausa oda Lėtai gyjančios opos Dažnesnės infekcijos Pilvo skausmai, pykinimas ar vėmimas
Dažnas šlapinimasis, ypač naktį Didelis troškulys ar alkis Nepaaiškinamas svorio kritimas Neryškus matymas Nuovargis Sausa oda Lėtai gyjančios opos Dažnesnės infekcijos Rankų ar kojų dilgčiojimas ar tirpimas
Shopping Cart